Witamina PP

0
witamina pp
5 (100%) 13 votes

Witamina PP – czyli inaczej witamina B3 lub niacyna – jest niezbędna dla prawidłowej pracy naszego organizmu. Jest obecna w produktach spożywczych codziennej diety. Jednak mimo to, duża część z nas nie przyjmuje jej w zalecanych ilościach. Niedobór witaminy PP prowadzi do wielu niekorzystnych skutków i może być przyczyną pelagry.

Co warto wiedzieć na temat witaminy PP

witamina pp źródłaNiacyna należy do witamin z grupy B i jest rozpuszczalna w wodzie. Ta witamina może być produkowana w naszym organizmie, jednak jej główne źródło powinno pochodzić z pożywienia, gdyż organizm nie jest w stanie wyprodukować jej w odpowiednich ilościach. Jest ona czynnikiem przeciwpelagrycznym, stąd nazwa – witamina PP. Niacyna jest uważana za jedną z najtrwalszych witamin. Wykazuje bowiem dużą odporność na działanie temperatury i światła.

Za co odpowiada niacyna?

Witamina PP odpowiada za naprawdę wiele istotnych dla organizmu procesów. Korzystnie wpływa na układ nerwowy i pracę mózgu. Dzięki jej działaniu, jesteśmy bardziej pewni siebie i bardziej odporni na stres. Ta witamina jest również szczególnie ważna dla układu pokarmowego. Wpływa na metabolizm i bierze udział w przemianie tłuszczów, białek i węglowodanów. Oprócz tego, wpływa na skórę i poprawia jej ukrwienie. Ma także istotny wpływ na wygląd i kondycję włosów. Niacyna reguluje również poziom cukru i cholesterolu we krwi. Do tego bierze czynny udział w syntezie hormonów płciowych. Działa również na mięśnie, wspomagając ich pracę i zwiększając wytrzymałość. Jednak to nie wszystkie procesy, za które odpowiada niacyna. Jej zalety można by jeszcze długo wymieniać.

Gdzie znaleźć witaminę PP?

Źródłem witaminy B3 są orzechy ziemne, migdały. W dużych ilościach występuje również w drobiu, płatkach zbożowych i drożdżach piwnych. Można znaleźć ją w rybach, takich jak łosoś, makrela, albo tuńczyk. Do tego występuje w grzybach, groszku, niektórych warzywach, wątróbce, jajach, kaszy jęczmiennej i awokado. Starajmy się uwzględniać w naszej diecie wyżej wymienione produkty.

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę PP

Kluczowym pytaniem jest: jakie jest dzienne zapotrzebowanie na niacynę? Ilość witaminy PP, jaką dziennie powinniśmy przyjmować, zależy od wielu czynników. Dzienna dawka różni się, w zależności od płci i wieku. U kobiet zaleca się spożywać dziennie około 13 mg tej witaminy. Natomiast dzienne zapotrzebowanie u mężczyzn wynosi 17 mg. Dzienna dawka niacyny u dzieci jest mniejsza niż u dorosłych. Dzieci do lat 3 powinny spożywać jej około 6 mg.

Trudno jest przy tym doprowadzić do nadmiaru witaminy B3 w organizmie. Powinniśmy dostarczać ją w jak największych ilościach. Jak już wiemy, niacyna jest bardzo ważna i przynosi wiele korzyści. Tak naprawdę wspomaga pracę całego organizmu. Natomiast jej braki mogą prowadzić do nieprzyjemnych skutków.

Skutki niedoboru witaminy PP

Przyjmowanie niacyny w nieodpowiednich ilościach może odbić się na zdrowiu. Brak witaminy PP może prowadzić do agresywnego zachowania, złości, czy depresji. Niedobór witaminy B3 wpłynie również niekorzystnie na wygląd skóry. Może powodować choroby, podrażnienia, czy zapalenia skóry. W przypadku dużych braków niacyny, można spotkać się z niebezpieczną chorobą – pelagrą.

Pelagra – skutkiem braku witaminy PP

Pelagra to inaczej rumień lombardzki. Choroba ta objawia się zapaleniem skóry, biegunką, osłabieniem i ogólnym pogorszeniem nastroju. Chociaż pelagra jest coraz rzadziej spotykana, to nadal jesteśmy na nią narażeni. W przypadku wystąpienia tej choroby należy udać się do lekarza oraz uzupełniać niedobór witaminy PP.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ