Witamina H

1
witamina h
5 (100%) 4 votes

Nasze ciała są tak zaprogramowane, aby wysyłać nam subtelne sygnały na temat ich stanu zdrowia i ogólnej kondycji. Jednym z częściej występujących sygnałów o niedoborze któregoś z niezbędnych składników jest pogarszający się stan paznokci, skóry i włosów. Najczęstszym powodem pogarszającego się ich wyglądu jest niedobór witaminy H.

Znaczenie biotyny w organizmie

Witamina H, inaczej nazywana biotyną, jest związkiem witamin z grupy B odpowiadających za szereg procesów biochemicznych w naszym organizmie. Jest niezbędnym elementem służącym do utrzymywania w odpowiedniej formie naszych paznokci, skóry i włosów. Niezwykle ważnym zadaniem biotyny jest wspomaganie naszego układu immunologicznego, co wpływa na naszą odporność przeciw infekcjom.

Oprócz tego biotyna odpowiada za:

  • właściwą pracę układu nerwowego,
  • dobre samopoczucie,
  • poprawne wchłanianie witaminy C,
  • opóźnianie procesu wypadania włosów i ich siwienia,
  • prawidłową przemianę cukrów i aminokwasów.

Objawy niedoboru biotyny

produkty bogate w witaminę hWitamina H pełni szereg niezwykle istotnych funkcji w naszym organizmie. Jej niedobór, choć zdarzający się raczej rzadko, niesie za sobą szereg skutków i objawów. Organizm może cierpieć na niedobór witaminy H w przypadku np. stosowania niektórych antybiotyków, złuszczającym zapaleniu skóry lub chorobie alkoholowej. Jednak statystyczna osoba, prowadzącą normalny tryb życia i posiadająca zbilansowaną i odpowiednio zróżnicowaną dietę, ma małe szanse na niedobory biotyny.

Jeśli jednak chcemy mieć w tym punkcie stuprocentową pewność, warto mieć na uwadze, że brak witaminy H objawia się poprzez:

  • spadek apetytu,
  • łuszczenie skóry,
  • łojotokowe zapalenie skóry głowy,
  • wypadanie włosów.

Oprócz tych najbardziej charakterystycznych objawów, wystąpić może dodatkowo osłabienie, nerwowość, cierpnięcie dłoni oraz nagłe uczucia lęku.

Kiedy uzupełniać witaminę H?

Osobami szczególnie wyczulonymi na sygnały organizmu, dotyczące zmniejszonego poziomu witaminy H, powinny być osoby chorujące na cukrzycę. Biotyna jest jednym z czynników, który reguluje poziom cukru we krwi oraz ma zauważalne działanie w łagodzeniu jej objawów. Przyjmowanie biotyny zalecane jest również młodym osobom, cierpiącym na trądzik młodzieńczy. Witamina H ma działanie łagodzące, zmniejszające aktywność gruczołów łojowych oraz zapobiegające łojotokowi.

Naturalne źródła biotyny

Prowadzone badania laboratoryjne nie potwierdziły, jakoby nadmiar biotyny w organizmie niósł za sobą jakiekolwiek negatywne skutki, więc bez przeszkód możemy ją suplementować, nawet w przypadku braku konieczności jej przyjmowania. Biotynę najlepiej jest przyjmować w naturalnej postaci, włączając do swojej diety produkty o wysokiej jej zawartości. Co prawda w produktach spożywczych nie występuje ona w zbyt dużym stężeniu (głównie produkowana jest przez nasz organizm), jednak z łatwością odnajdziemy ją w żółtkach jaj, wątróbce, grzybach, sardynkach, ryżu i np. orzechach. Chcąc przyjmować witaminę H, należy pamiętać, że są produkty, które bardzo negatywnie wpływają na jej przyswajalność. Z tego powody należałoby zmniejszyć spożycie alkoholu i przetworzonej żywności.

Witamina H w tabletkach

Istnieje możliwość przyjmowania biotyny w tabletkach, jednak z uwagi na ekonomiczność tego rozwiązania, nie jest ono polecane powszechnie. Większości osób, które widzą drobne objawy niedoboru biotyny, wystarczy zwykła korekta diety. Tabletki z biotyną polecane są natomiast osobom o zdiagnozowanym badaniami krwi olbrzymim niedoborze, który może być groźny dla stanu zdrowia.

1 KOMENTARZ

  1. Wątróbka i orzechy. Tego trzeba jeść jak najwięcej, bo nie tylko jest tam witamina H, ale też bardzo dużo innych witamin i mikroelementów. Wszystkie są konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i to hasełko, które słyszymy o zbilansowanej diecie ma w zasadzie tylko takie znaczenie, że chodzi o witaminy, a nie tłuszcze czy coś w tym stylu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ