Witamina F

1
witamina F
5 (100%) 4 votes

Technicznie rzecz biorąc, witamina F nie jest tym, co uważamy za witaminy w medycznym znaczeniu. Jest to zbiór niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są częścią składu błony komórkowej i budulcem komórek. W skład tego zbioru wchodzą we właściwych proporcjach tłuszcze omega 3, omega 6, omega 9, omega 19 i omega 23.

Rola witaminy F w organizmie

Główną i prawdopodobnie najważniejszą informacją dotyczącą kwasów tłuszczowych jest fakt, że nie są one wytwarzane przez ludzkie ciało, ani żaden inny organizm. Jedynym ich źródłem i sposobem dostarczenia jest spożywanie bogatego w nie pożywania.

Witamina F posiada wiele właściwości leczniczych i regeneracyjnych. Doskonale wpływa na stan skóry – chroni ją przed szkodliwym działaniem niskiej temperatury i wiatru. Ma działanie regenerujące skórę, a także opóźniające starzenie.

Z tego powodu witamina F stała się jednym z głównych składników środków kosmetycznych, używanych do regeneracji skóry lub leczenia chorób dermatologicznych np. trądziku. Oprócz tego, witamina F pomaga w obniżeniu masy ciała, poprawia pracę mózgu i układu krążenia, a także powoduje wzrost płodności.

Witamina F posiada liczne funkcje i zadania w naszym organizmie, należy do nich m.in:

  • chroni skórę przed zmianami zapalnymi oraz przyśpiesza jej gojenia się,
  • poprawia działanie gruczołów łojowych skóry, co przekłada się m.in na łagodzenie objawów trądziku,
  • hamuje proces starzenia się skóry oraz chroni ją przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych,
  • zwiększa płodność,
  • obniża cholesterol,
  • ma pozytywne działanie na gałki oczne,
  • zapobiega powstawaniu miażdżycy,
  • ma pozytywne działania na wątrobę i nerki,
  • przyśpiesza proces spalania tłuszczy, co bezpośrednio przekłada się na obniżenie masy ciała.

Jak więc widać, jej obecność w naszym organizmie niesie za sobą szereg pozytywnych efektów, które przekładają się bardzo wyraźnie na stan naszego zdrowia.

Niedobór witaminy F i jego skutki

na niedobór witaminy fObecna w organizmie witamina F ma liczne pozytywne działania na stan naszego zdrowia. Natomiast brak witaminy F powoduje niezwykle poważne reperkusje. Niedobór witaminy F powoduje przede wszystkim zmniejszenie odporności, która przekłada się na narażenie organizmu na liczne infekcje. Poza tym ma bardzo negatywny wpływ na gospodarkę cholesterolową, może powodować zmiany miażdżycowe, przez co zwiększa się ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego.

Oprócz najpoważniejszych efektów niedoboru witaminy F, jej brak powoduje również:

  • niekorzystne działanie na stan skóry: powoduje jej zaczerwienienie, powstawanie zmian skórnych i łuszczenie naskórka,
  • uszkodzenie kącików ust i warg,
  • stany zapalne dziąseł,
  • zapalenia spojówek,
  • łamliwość paznokci,
  • wypadanie włosów.

Niedobory witaminy F są również jedną z głównych przyczyn występowania niepłodności u mężczyzn, poprzez zaburzenie wytwarzania plemników.

Gdzie znaleźć witaminę F?

Z uwagi na fakt, że nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć witaminy F, musimy uzupełniać jej stan poprzez spożywanie określonych, bogatych w nią produktów. Witamina F jest obecna w olejach migdałowych, z pestek dyni, słonecznikowym, a także w tranie, oliwie z oliwek, kiełkach pszenicy i nasionach dyni. Duże ilości witaminy F zawarte są w również w rybach morskich, soi, awokado i pełnym mleku.

Prowadzone badania laboratoryjne nie stwierdziły negatywnego działania na organizm zbyt dużej ilości witaminy F, więc nadmierne spożywanie produktów w nią bogatych nie będzie miało żadnego negatywnego wpływu na nasze zdrowie.

1 KOMENTARZ

  1. Witamina F w tranie? To zależy jakim. Jakiś czas temu wybuchła mała aferka jak się okazało, że ten słynny norweski tran może mieć różne pole rażenia, bo na polski rynek pchają często jakieś odrzuty, a płacimy za to jak nie wiadomo za co.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ