O witaminie C napisano już sporo, jednak o właściwościach tej witaminy pisze się głównie z perspektywy jest korzystnego wpływu na układ odpornościowy. Podobnie często wspomina się o szkorbucie, na jaki narażeni byli marynarze, spędzający wiele miesięcy na morzu, którzy nie mieli dostępu do świeżych owoców i warzyw. Dlaczego zatem witamina C jest tak ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu?
Czym jest witamina C?
Witamina C, zwana także kwasem askorbinowym, stosowana jest nie tylko w medycynie. Jej właściwości opóźniające starzenie skóry wykorzystuje się w kosmetyce, głównie w kremach do twarzy, gdzie obecność witaminy C ma zminimalizować objawy starzenia skóry. W organizmie witamina C jest odpowiedzialna za odpowiednie działanie układu krążenia, znane są jej właściwości przeciwnowotworowe. Jednak witamina C +1000, powszechnie stosowana jako lek na przeziębienie, nie wykazuje większego wpływu na sam proces leczenia i rekonwalescencji, choć przyjmowana profilaktycznie w sezonie zwiększonego zachorowania na przeziębienia i grypę może faktycznie zminimalizować ryzyko zachorowania. W czasie badań naukowych wykazano, że najlepsze efekty daje jej przyjmowanie przez sportowców, u których ryzyko zachorowania na przeziębienie spadło o połowę.
Niedobory witaminy C
W organizmie ludzkim witamina C pełni bardzo ważną funkcję – jest niezbędna w procesie wchłaniania żelaza. Niedobory witaminy mogą prowadzić do uszkodzenia naczyń włosowatych, w niektórych przypadkach prowadzą do chorób układu oddechowego (trwałe niedobory witaminy C mogą powodować lub nasilać objawy astmy oskrzelowej). Zbyt niski poziom witaminy C wiąże się także z trudno gojącymi się ranami, ogólnym osłabieniem organizmu, ale również z bólem mięśni i stawów. Większe zapotrzebowanie na witaminę C mają osoby starsze, kobiety w ciąży oraz matki karmiące, ale również osoby, które zawodowo uprawiają sport lub które, z racji wykonywanego zawodu, narażone są na wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej.
Przedawkowanie witaminy C
Dzienna dawka, jaką rekomenduje się osobom dorosłym, sięga 1000 mg. Witamina C jest rozpuszczalna w wodzie, dlatego jest szybko wydalana wraz z moczem i potem, co minimalizuje ryzyko przedawkowania. Przekroczenie dziennej dawki witaminy, przy jednoczesnym braku innych uwarunkowań, jak ciąża czy ciężka praca, może doprowadzić do objawów chorobowych ze strony układu pokarmowego. Najczęstsze objawy, jakie wiążą się z przedawkowaniem witaminy C to m.in. bóle brzucha, nudności i wymioty, ale również wysypka skórna. U części pacjentów zbyt duża dawka witaminy C prowadzi do jej odkładania w postaci kamieni w układzie moczowym, może mieć również wpływ na nadmierne zakwaszenie moczu, co w konsekwencji prowadzi do odkładania się kamieni nerkowych. Jednak kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną powinny przyjmować witaminę w większej dawce niż zalecana.
Gdzie występuje witamina C
Duże znaczenie dla zdrowia ma odpowiednia dieta, dlatego większości pacjentów zaleca się wybieranie produktów bogatych w witaminę C. Najwięcej jej znajduje się w aceroli, dużo witaminy C zawiera rokitnik i dzika róża oraz czarna porzeczka. Zaleca się również sięganie po natkę pietruszki, czerwona paprykę, chrzan, brukselkę czy berberys. Sporo witaminy C zawierają owoce, w tym owoce cytrusowe.
Część lekarzy podkreśla, że witamina C zapobiega zachorowaniu na nowotwory, jest również konieczna do produkcji kolagenu, obecnego w torebkach stawowych. W kosmetykach nie tylko zapobiega starzeniu skóry, ale również stosuje się ją w peelingach oraz kosmetykach zmniejszających przebarwienia skóry.