Witamina B6

0
niedobór witaminy b6
4.7 (93.33%) 3 votes

Zwykle pacjenci uważają, że witaminy z grupy B odpowiadają za odpowiedni nastrój. To właśnie ta grupa witamin odpowiedzialna jest za utrzymanie układu nerwowego w odpowiednim stanie, a niedobór witaminy B6 może się przyczyniać do pogorszenia samopoczucia. Niektóre witaminy słusznie są uznawane za leki wspierające tradycyjną terapię, np. w leczeniu schizofrenii. Dodatkowo każda witamina B odpowiada za nieco inne procesy, do jakich zachodzi w organizmie. Za co odpowiada witamina B6 i czy jej niedobór może być groźny dla zdrowia?

W jakich procesach uczestniczy witamina B6?

Witamina B6, podobnie jak pozostałe witaminy z grupy B, jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, której organizm nie potrafi magazynować, aby korzystać z zapasów w przyszłości. Oznacza to, że najbardziej skuteczną metodą na dostarczanie organizmowi odpowiedniej dawki witaminy jest dieta, która w określonych przypadkach może być uzupełniona suplementacją.

witamina b6Pirydoksyna, bo tak fachowo określana jest witamina B6, uczestniczy w procesach związanych z białkiem, w szczególności umożliwia jego wchłanianie. Pełni również bardzo ważną funkcję w układzie krwiotwórczym – odpowiada za produkcję hemoglobiny, wpływa również na stabilizację ciśnienia krwi.

Wielu pacjentów, cierpiących na nocne skurcze mięśni, sięga po magnez. Tymczasem to witamina B6 łagodzi objawy cierpnięcia rąk oraz wszelkiego rodzaju skurcze mięśni w nocy. Pirydoksyna poprawia odporność organizmu, przyspiesza również produkcję przeciwciał. Według najnowszych badań, witamina ta może mieć bardzo duży wpływ na leczenie autyzmu.

Brak witaminy B6

Podobnie jak przy niedoborach pozostałych witamin z grupy B, niedobór witaminy B6 prowadzi do wahań nastrojów i ogólnego pogorszenia samopoczucia. Pirydoksyna jest konieczna w różnych procesach, zachodzących w układzie krwionośnym, dlatego jej niedobór w wielu przypadkach oznacza niedokrwistość.

U części pacjentów przy zbyt niskim poziomie witaminy B6 dochodzi także do zmian chorobowych na skórze. Z drugiej strony, kobiety, które stosują antykoncepcję hormonalną, powinny sięgać po witaminę B6, aby łagodzić skutki terapii.

Groźny dla zdrowia może być również nadmiar witaminy B6, który może prowadzić do drętwienia kończyn oraz ogólnej słabości organizmu. Według najnowszych badań, brak witaminy B6 może również prowadzić do powstawania kamicy nerkowej, jednocześnie zwiększa się ryzyko zachorowania na nowotwory. Co ciekawe, brak witaminy B6 w organizmie stwierdza się bardzo rzadko.

Dieta i suplementacja na niedobór witaminy B6

Wszelkie niedobory witaminy B6 mogą być uzupełnione przez odpowiednio zbilansowaną dietę, w której muszą się pojawić ryby, mięso oraz rośliny strączkowe. Najwięcej pirydoksyny zawierają produkty drobiowe i z indyka, jednak należy pamiętać, że przy obróbce termicznej takie mięso i wędliny tracą od 30 do 50% witaminy B6.

Bogatym źródłem witaminy B6 są również pełne ziarna zbóż i warzywa liściaste. Zaleca się spożywanie dużej ilości kaszy gryczanej, natomiast przy mrożeniu warzyw ponownie należy pamiętać, że taki proces prowadzi do utraty nawet 70% witaminy B6, jaką zawierają choćby brokuły. W diecie powinny się pojawić kiełki pszenicy, soja, owce cytrusowe (głównie banany i kiwi), a z ryb – mintaj. Dużo witaminy B6 zawiera pieczywo, zarówno pszenne, jak i mieszane czy razowe. Najwięcej, bo aż 1 mg czyli 70% dziennej dawki dla dorosłego człowieka, zawierają zarodki pszenne i otręby pszenne. Osoby jedzące dużo produktów bogatych w białko powinny zwiększyć dzienną dawkę witaminy B6, podobnie jak kobiety w ciąży czy osoby starsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ