Witamina B

0
drożdże
5 (100%) 15 votes

Witaminy z grupy B, jako witaminy rozpuszczalne w wodzie, mogą być regularnie dostarczane organizmowi wraz z pokarmami lub poprzez suplementację. Wynika to z prostej zależności: organizm ludzki nie jest w stanie zmagazynować odpowiedniej ilości witaminy B, aby móc korzystać z jej nadmiaru w przyszłości. W odróżnieniu od innych witamin, witamina B występuje jako kompleks kilku witamin, z których każda ma określone działanie.

Do czego potrzebna jest witamina B?

Każda witamina B jest niezbędna do właściwego funkcjonowania układu nerwowego oraz odpowiada za ogólny stan psychiczny pacjenta. Zbyt niski poziom którejś z witamin może prowadzić do pogorszenia samopoczucia, wahań nastroju, ale również do pojawienia się zmian na skórze czy problemów z włosami.

produkty bogate w witaminy z grupy b
Produkty bogate w witaminy z grupy B.

Ogólnie przyjęło się, że witaminy z grupy B wpływają pozytywnie na rozwój intelektualny, łagodzą napięcia nerwowe oraz poprawiają nastrój. Dodatkowo każda witamina, oznaczana zwykle cyfrą, wspomaga organizm w nieco innych procesach.

Za co odpowiadają poszczególne rodzaje witaminy B

  • Witamina B1, zwana tiaminą, pomaga w utrzymaniu kośćca w odpowiednim stanie, wspomaga również pracę układu krwionośnego.
  • Ryboflawina, czyli witamina B2, zwana czasem witaminą G, jest odpowiedzialna za wygląd włosów i paznokci, przydaje się także w czasie leczenia anemii.
  • Niacyna, zwana witaminą PP, to witamina B3, która pełni ważną funkcję przy syntezie hormonów płciowych, obniża poziom cholesterolu oraz minimalizuje dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
  • Witamina B4 odpowiada za strukturę komórek, odpowiada również za gospodarkę lipidową.
  • Witamina B5, zwana kwasem pantotenowym, jest konieczna ze względu na syntezę cholesterolu oraz witaminy A i D. Jej regularne przyjmowanie wspiera system odpornościowy oraz minimalizuje skutki antybiotykoterapii.
  • Witamina B6 odpowiedzialna jest za wchłanianie białka, ma również wpływ na tworzenie przeciwciał chorobowych.
  • Witamina H, czyli B7, uczestniczy w syntezie kwasów tłuszczowych.
  • Kwas foliowy (witamina B9) to jeden z elementów koniecznych w procesie syntezy DNA, jednocześnie witamina jest niezbędna do prawidłowego rozwoju płodu.

Niedobór witaminy B

Dieta uboga w produkty zawierające witaminę B może doprowadzić w krótkim czasie do powstawania różnych chorób. Najczęściej przy niedoborze witaminy B mówi się o pogorszeniu samopoczucia i zwiększonej nerwowości.

Niedobór witaminy B2 może skutkować powstaniem nowotworu przełyku, natomiast niedobór witaminy B7 może się przełożyć na upośledzenie rozwoju dziecka. Witamina ta odpowiada bowiem za wzrost oraz rozwój tkanki mięśniowej, a kolejne badania podkreślają, że jej niedobór może również przełożyć się na zbyt szybką utratę włosów i przedwczesne łysienie. Zbyt niski poziom witaminy B9 przekłada się na pogorszenie ogólnego samopoczucia, kłopoty ze snem oraz apetytem. Niedobór witaminy B12 daje się bardzo łatwo zaobserwować u dzieci, gdzie skutkuje pogorszeniem apetytu.

Co jeść z myślą o uzupełnieniu diety w witaminy z grupy B?

Najważniejszym źródłem większości witamin z grupy B są drożdże, ale również produkty zbożowe, ziemniaki, mięso i jego przetwory oraz nabiał. Witamina B1 występuje m.in. w płatkach zbożowych, witaminę B2 organizm otrzymuje z jogurtów i kefirów, ale również z jaj. Najwięcej witaminy B5 znajduje się w warzywach liściastych i roślinach strączkowych. Ważnym źródłem wielu witamin z grupy B są podroby, głównie wątróbka i nerki, które zaleca się spożywać m.in. przy niedoborach witaminy B7. Natomiast u kobiet w ciąży oraz planujących ciążę, niedobory kwasu foliowego uzupełnia się przez suplementację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ